Menu

Czy psychoterapeuta może pomóc wyzwolić się z uzależnienia?

0 Comments


Często boimy się głośno mówić o swoich problemach ze zdrowiem psychicznym. Cukrzyca, nadciśnienie, celiakia, podatność na grypę, a może jeszcze osteoporoza i to wszystko u jednej osoby? Nie ma problemu, o chorobach naszego ciała często mówimy głośno, nawet licytując się z bliskimi o to, kto ma gorzej. W końcu to takie normalne, że chorujemy, każdy na coś choruje. Gorzej, jeśli to wcale nie nasze ciało, ale nasz umysł nie działa, tak jakbyśmy sobie tego życzyli. Wtedy zaczynają się schody.

Najważniejsze to nie wstydzić się swoich problemów z psychiką

Wielu Polaków, zresztą nie tylko, wstydzi się przyznawać do tego, że ma jakiś problem z własną psychiką. A przecież to taka sama normalna sprawa, jak cukrzyca, czy nadciśnienie. Może się przydarzyć każdemu, co więcej, mało który człowiek nigdy w swoim życiu nie zastanawiał się, czy może to właśnie jego problemem nie powinien się zająć psychoterapeuta. Wielu psychoterapeutów jest w stanie wyzwolić się z uzależnień, chorób i pomóc człowiekowi, którego psychika jest w ciężkim stanie – Psychoterapeuta Grzegorz Kurowski z Wrocławia jest jednym z tego typu terapeutów. Wiele osób czuje, że ich pogarszający się stan psychiczny nie jest czymś, z czym mogą sobie poradzić sami. Intuicyjnie również czujemy, że naszym problemom często nie podołają również nasi bliscy, którzy pomimo dobrych chęci czasem wręcz pogarszają sprawę używając takich stwierdzeń, jak: „Weź się w garść”, „Przesadzasz”, „Ja mam gorsze problemy, a nie narzekam”. Rzecz w tym, że skoro z naprawą samochodu zgłaszamy się do mechanika, nie do mamy czy brata, również z potrzebą poprawy stanu zdrowia psychicznego powinniśmy zawsze kierować się do odpowiedniego specjalisty.

Zwłaszcza, gdy nasz „wróg” jest szczególnie groźny, gdy przyjmuje postać poważnego uzależnienia. Czy psychoterapia może pomóc w uzależnieniu? Właściwie tylko ona może. Z potężnym przeciwnikiem, jakim jest uzależnienie nie poradzimy sobie sami, prędzej obrośniemy frustracją do samych siebie za to, że „jesteśmy tacy beznadziejni” i ciągle się poddajemy.

Podstawą jest zdać sobie sprawę że jest się uzależnionym

W tym miejscu należy również zwrócić uwagę na fakt, że często wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że popadło w uzależnienie. Alkoholizm jest niby oczywisty do wykrycia, a jednak pierwsze sygnały o tym, że nie potrafimy wytrzymać bez lampki wina dziennie są zazwyczaj lekceważone. Problem narasta wtedy, gdy nie zdajemy sobie sprawy, że uzależnić można się właściwie od wszystkiego. Można przecież od alkoholu, narkotyków, nikotyny czy tytoniu, kawy, cukru, soli, ale też od gier komputerowych, internetu, rozmów przez telefon, seksu, hazardu, poprawiania makijażu, wyciskania pryszczy, obgryzania paznokci, zakupów, imprezowania i wielu innych rzeczy.

Czy należy się bać terapii uzależnień?

Sprawa, jak widać jest poważna, a i tak wiele osób boi się szukać pomocy. Martwi nas na przykład to, na czym polega terapia uzależnień. Czy wymaga od nas pobytu w zamkniętym ośrodku, radykalnych zmian, może narazi nas na zawstydzające działania, a może jej forma i tak jest zwykle nieskuteczna? Oraz czy zawsze trzeba siedzieć w kółku i zupełnie nieznajomym ludziom zwierzać się ze swoich problemów? Właściwie opcji jest wiele. Możemy zdecydować się na terapię indywidualną lub grupową, pobytu w ośrodkach zamkniętych wymaga się jedynie w najniebezpieczniejszych przypadkach oraz wtedy, gdy po konsultacji z terapeutą dojdziemy do wniosku, że taka forma leczenia uzależnienia będzie dla nas najlepsza.

Ponad wszystko natomiast pamiętajmy, że każdy sposób zwalczania problemu jest lepszy od zupełnego braku działania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *