Menu

Brak pewności siebie to nie jest choroba!

0 Comments


W współczesnym świecie, który wymaga od nas coraz więcej, pewność siebie wydaje się być niemalże tak potrzebna, jak wzrok czy słuch. Ta cecha jest od nas wymagana praktycznie wszędzie, nawet w życiu domowym. Potrzebujemy jej na rozmowie o pracę, w samej pracy, urzędzie czy na zakupach. Niepewność czy brak śmiałości postrzegane są wręcz jako forma upośledzenia społecznego i powodują niechęć, a nawet skazują taką osobę na ostracyzm.

Dlaczego ludzie wolą sami sobie radzić z brakiem pewności siebie?

Zdecydowana większość osób zmagających się w życiu z brakiem pewności siebie stara się radzić sobie z tym problemem samodzielnie. Część osób maskuje niską samoocenę grając pewną narzuconą sobie i doskonale wyćwiczoną rolę, starając się przedstawić siebie w świetle zupełnie odwrotnym niż to, w którym same siebie postrzegają. Są nienaturalnie głośne, krzykliwe, drażnią innych swoją sztuczną pewnością siebie i ciągłymi próbami wywarcia pozytywnego wrażenia. Czynią wszystko, aby ich samoocena wzrosła poprzez wykreowanie postaci, z którą zazwyczaj sami nie czują się dobrze. Podniesienie własnej pewności siebie jest dla nich jednak na tyle istotne, że uznają to za najlepszy sposób walki z tą słabością.

Inną metodą, którą stosują osoby z niską samooceną i pewnością siebie, jest wycofanie. Zazwyczaj powstrzymują się od wypowiadania się w grupie, wyrażania własnego zdania i własnej opinii w obawie, że środowisko tego nie zaakceptuje, pozostanie obojętne lub co gorsza wyśmieje. Brak wiary w siebie z czasem przekłada się na pracę, związek, hobby i powoduje dokonywanie błędnych wyborów, które mają uszczęśliwić wyłącznie innych, a powodują wyłącznie pogłębiającą się frustrację. Powstaje przez to błędne koło, z którego trudno wyrwać się samemu, a może to doprowadzić nawet do pojawienia się stanów lękowych czy depresji.

Czy psycholog może pomóc w kłopotach z pewnością?

Wiele osób zmagających się w życiu z niską samooceną zastanawia się, czy psycholog może pomóc podnieść pewność siebie. Przed pójściem do specjalisty powstrzymuje je często poczucie wstydu i opór przed autodiagnozą, zdaniem sobie sprawy z własnego problemu czy wręcz strach przez zaliczeniem siebie do osób z poważnymi problemami psychicznymi, co nie jest przecież prawdą. Tymczasem psychoterapia w naszej pracowni psychologicznej jest w tym przypadku jak najbardziej właściwym wyborem. Przede wszystkim psycholog pomoże dokładnie określić, jakie jest źródło problemu, co samo w sobie ma już wartość terapeutyczną. Kolejnym krokiem jest praca nad sobą, istnieje bowiem wiele metod, dzięki którym osoby o niskiej pewności siebie mogą w znaczącym stopniu poprawić swoją samoocenę i komfort życia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *